fiber kaynak makinesi

Lazer Kaynağı Nedir?

Lazer kaynak makinası, metalleri kaynaklamak ve kesmek için kullanılan lazer işleme makinelerinden biridir. Makine, lazer ışınını iş parçasına enerji enjekte ederek çok kısa sürede eritir. Daha sonra hızla katılaştırarak kaynak sonrası bozulmayı azaltır. Diğer bir özelliği ise geleneksel kaynak yöntemlerine göre daha hızlı işlenebilmesidir. Ayrıca, lazerin dalga boyu, enerji yoğunluğu ve ışın nokta çapı ayarlanarak hassas işleme mümkündür.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Lazer kaynağı, araba gövdeleri ve çerçeveleri gibi büyük malzemelerden kalıplar ve elektronik bileşenlerin mikro işlemesi gibi nispeten daha küçük malzemelere kadar her boyuttaki malzemeleri destekler. Paslanmaz çelik, alüminyum ve bakır gibi metallerin kaynağı gibi çeşitli işleme teknolojilerinde de kullanılır.

Lazer Kaynak Makinası Avantajları

Kaynak için lazer kullanımının ve diğer kaynak tekniklerine göre bazı belirgin avantajları vardır. Bu avantajların çoğu, lazer kaynağı ile bir ‘anahtar deliği’ oluşturulabilmesi gerçeğiyle ilgilidir. Bu anahtar deliği, sadece üst yüzeyde değil, malzemelerin kalınlığı boyunca ısı girişine izin verir. Ana avantajlarışunlardır:

  • Hız
  • Esneklik
  • Derin, dar kaynaklama
  • Çeşitli malzemeler ve kalınlıklar için uygundur
  • Temassız, tek taraflı işlem
  • Çok yönlülük

Kullanılan Lazer Türleri

Gaz lazerleri:
Bu lazer, lazer ortamını oluşturan nitrojen, helyum ve karbondioksit gibi gazların bir karışımıdır.

Katı hal lazerleri:
Katı hal lazer malzemeleri arasında cam ve neodim katkılı itriyum alüminyum granat bulunur.

metal lazer kaynak makinası fiyatları metal lazer kaynak fiyatları